Technické oddělení

Marek Švestka

C++ Chief Developer

Více o mně

Marku, proč jsi přijal nabídku zaměstnání v naší společnosti a o jakou pozici ses ucházel?

Chtěl jsem si přivydělat při studiu a spousta mých spolužáků již pracovalo. Přijal jsem nabídku na pozici programátora her.

Znal jsi už společnost KAJOT?

Ano, společnost jsem znal, věděl jsem, čím se zabývá.

Jak tě tým přijal?

Projekt, na který jsem nastupoval, teprve začínal. Tým tvořilo pouze pár lidí, všichni byli moc přátelští. Museli jsme hledat nová řešení, jak budeme produkt vyvíjet a vzájemně jsme si pomáhali. Zkušenost s programováním jsem měl, ale jak vše funguje v praxi, jsem poznal až v KAJOTu.

Jak probíhaly tvé první dny u nás?

Absolvoval jsem seznamovací kolečko na oddělení. Seznámil jsem se s kolegy, projektem a firemní kulturou. Už od počátku jsem měl k dispozici veškeré vybavení, které jsem potřeboval. Můj nadřízený byl současně mým mentorem. V týmu probíhá neformální seznámení s  nováčkem mimo společnost, kdy nového kolegu vezmeme např. na laser game, abychom se lépe poznali.

Co obnáší práce programátora her v Kajotu?

Pracuji na novém herním systému. Zpracovávám grafickou prezentaci pro hráče. Grafici nakreslí zadání a mým úkolem je tuto grafiku rozpohybovat tak, aby to hráče bavilo. Pracuji s herním frameworkem v jazyce C++.

S kým nejčastěji spolupracuješ?

S grafiky, matematiky a serverovou částí.

Jak hodnotíš své tehdejší zkušenosti? Posunul ses profesně dál? Co ses u nás naučil?

Vysoká škola, kterou jsem vystudoval, byla zaměřená spíše prakticky. V rámci studia často programujeme, ale spíše menší projekty. V Kajotu jsem si vyzkoušel, jak funguje rozsáhlý projekt, bylo potřeba si najít nějaký systém jak komunikovat a pracovat v týmu. Měl jsem základní znalosti napříč programováním, ale spíše všeobecného charakteru, nebyl jsem na nic specializovaný. V KAJOTu jsem se naučil hlouběji používat systém Linux a dále jak pracuje herní engine.

Jsou znalosti, které jsi získal u nás, využitelné i v jiných oborech?

Znalosti z herního průmyslu jsou rozhodně využitelné i v jiných oborech. Grafika a vizualizace z hlediska programování jsou hodně podobné s jinými obory. Dále  mohu využít znalosti programovácích jazyků, stylu psaní a schopnost používat různé pomocné nástroje. Nabyté znalosti jsem využil už nyní během studia při psaní bakalářské práce. Použil jsem stejný engine, se kterým pracuji v KAJOTu,  a velmi rychle se mi podařilo vytvořit aplikaci, která byla předmětem mé práce.

V jaké oblasti by ses rád dále zdokonaloval?

V současnosti pracujeme s 2D projekcí. Doufám, že začneme brzy pracovat i s 3D.

Umožňují ti podmínky v Kajotu pokračovat ve studiu?

Kajot mi umožnil flexibilní úvazek vzhledem ke studijnímu období. Když probíhá výuka, mám zkrácený úvazek, jak školní rok skončí, tak mohu pracovat na plný úvazek.

Jaké zajímavé akce, školení nebo projektu ses v poslední době zúčastnil?

V roce 2014 jsem byl na výstavě v Bratislavě (Slovak Show 2014), další a letošní rok to byl Londýn (ICE Totally Gaming), kde jsem hledal nápady a inspiraci. Dále jsem absolvoval školení v rámci naší metodiky, kdy jsme se snažili vylepšit práci v týmu. Na konci loňského roku jsem pak navštívil konferenci vývojářů her (GDSession) v Praze, kde přední české i zahraniční společnosti prezentovaly poznatky a novinky v oboru.

Jaká vládne na technickém oddělení atmosféra?

Přátelská a neformální. Míváme vlastní setkání mimo firmu, např. laser game, bowling a potom firemní akce jako je vánoční setkání oddělení nebo Kajot party.

Můžeš otevřeně říci svůj názor nebo připomínku? Můžeš přinášet nové nápady a řešení? Navrhl jsi ty osobně nějaké změny produktu?

Svůj názor a náměty říci mohu, přispívám spíše návrhy na změnu grafiky nebo na některé dílčí změny produktu. Během vývoje se občas zjistí některé nedostatky, které se musí odstranit. Každé ráno probíhají několikaminutové stand-up meetingy, kde si řekneme, na čem budeme ten den pracovat.

Jak bys charakterizoval naši společnost?

Vládne tu neformální atmosféra, nejsou zde striktní pravidla, žádný dress code. Můžeme si dát společně kávu nebo poslouchat hudbu.

Jaké máš koníčky? Umožňuje ti práce v KAJOTu věnovat se nějakým koníčkům?

Mým koníčkem je hudba. Hraju na elektrickou kytaru a umím skládat muziku. Naučil jsem se používat i nahrávací software, který jsem využil také při práci, když se u her pracuje se zvuky.  Rád jezdím na výlety, hrál jsem hokej, rekreačně nohejbal, chodím do posilovny. Když je škola a mám poloviční úvazek, tak se posilovně věnuji spíše ráno, když školní rok skončí, tak spíše odpoledne po práci. Mimo jiné mám i kapelu.

V kolik nejpozději odcházíš z práce?

Ve čtyři, nejpozději v pět hodin.

Kdy se učíš na zkoušky?

Později odpoledne a o víkendech. Spíš mám rád, když mám na učení celý den. To mi zaměstnání v KAJOTu umožňuje.

Přivedl Vás někdo od nás ke koníčkům? Máte v týmu společné zájmy?

Ano, máme společné zájmy. S kolegou chodím do posilovny.

Proč bys rád v KAJOTu dál pracoval?

Práce je pro mě zábavná a je tady super kolektiv.